O mnie
- Szczegóły
- Kategoria: bez kategorii
- Opublikowano: poniedziałek, 13, czerwiec 2016 16:39
- Super User
Wierzę, że szeroko przeze mnie rozumiany fitness, ma ogromny wpływ na życie. Na swoim przykładzie przekonałam się, że bycie „fit” to dużo więcej niż wysportowana sylwetka. To poznanie samego siebie i swoich możliwości. To wiara we własne marzenia i niesamowita pogoda ducha.
Mam nadzieję, że uda mi się podzielić z Tobą swoją wiedzą, doświadczeniami, namówić Cię do aktywnego i zdrowego trybu życia oraz przekonać Cię jak ogromny wpływ może ta zmiana mieć na Twoje życie.
Wyznaczyłam sobie cel – zarazić Cię moim entuzjazmem, miłością do sportu i wiarą w osiągnięcie każdego celu!
Pozdrawiam,
Karolina
Trening
- Szczegóły
- Kategoria: bez kategorii
- Opublikowano: poniedziałek, 13, czerwiec 2016 16:33
- Super User
Rozgrzewka
Rozgrzewka jest nieodłącznym elementem każdego treningu. Jest to przygotowanie organizmu do intensywnego wysiłku. Dzięki niej możemy zminimalizować ryzyko kontuzji i chociażby dlatego nie powinniśmy lekceważyć jej znaczenia – rozgrzewka powinna być wykonywana porządnie, „bez ściem” jak to mówi mój kolega-trener ;) Zwiększa ona elastyczność, ukrwienie i rozciągliwość mięśni, zapobiega ich nadwerężeniu. Pobudza pracę układu sercowo-naczyniowego, przyspiesza tętno i podnosi temperaturę ciała. Ogólnie rzecz biorąc dobrze przeprowadzona rozgrzewka powinna rozgrzać wszystkie partie mięśni.
Intensywność wysiłku podczas rozgrzewki nie może być zbyt wysoka – do 50% tętna maksymalnego.
Czas trwania rozgrzewki jest kwestią indywidualną, jednak powinien oscylować w granicach 5-15 minut.
Przykładowe ćwiczenia wchodzące w skład rozgrzewki:
- spokojny trucht w miejscu
- skłony głowy (w dół i w górę, do lewego i prawego ramienia)
- krążenia ramion (do przodu i do tyłu)
- krążenia łokci (w obie strony)
- rozgrzanie nadgarstków
- krążenia bioder (w obie strony)
- krążenia kolan (w obie strony)
- wymachy nóg (do przodu, w bok, do tyłu)
Oczywiście rozgrzewka powinna być dostosowana do tego, jakiego rodzaju trening będziemy wykonywać.
Jeśli rozgrzewamy się przed treningiem siłowym, zasada jest taka, że rozgrzewkę rozpoczynamy od najmniejszych grup mięśniowych (nadgarstki, kark), a następnie przechodzimy do mięśni barków i ramion, później nóg i tułowia. Tutaj niezmiernie ważne jest rozgrzanie wszystkich stawów: wymachy, krążenia, a także lekkie serie wstępne.
Ja muszę się przyznać, że dawniej zdarzało się sprowadzać rozgrzewkę przed ćwiczeniami tylko na przykład do skakania na skakance i wiem, że wiele osób początkujących niestety tak właśnie robi, o ile w ogóle nie pomija tej części treningu. Na szczęście jestem coraz mądrzejsza ;)
Jeśli chodzi o filmiki, mogę polecić 2 z kanału fitappy2, chociaż większą część pierwszego z nich zajmuje stretching, a nie powinno się za bardzo rozciągać „zimnych” mięśni, więc myślę, że tę część można sobie zostawić na zakończenie treningu.
Jogging czyli o bieganiu
Boks dla kobiet
W czasie godzinnych zajęć z workiem bokserskim można stracić nawet do 800 kcal. Wynik uzależniony jest od wagi ciała oraz intensywności treningu. Regularny trening pozwoli szybko pozbyć się nadwyżki kilogramów, przyspieszy metabolizm, a także zamieni tkankę tłuszczową w ładnie wyrzeźbione mięśnie. Ponadto poprawi koordynację ruchową i wydolność organizmu oraz wpłynie pozytywnie na refleks i spostrzegawczość .
Jeżeli masz potrzebę samoobrony, to nie ma nic lepszego, niż treningi boksu. Ważną zaletą tego sportu jest jego pozytywny wpływ na psychikę kobiet. Czują się bardziej pewne siebie, mają świadomość i komfort psychiczny że w razie zagrożenia potrafią się obronić się przed agresorem. A napastnik nie spodziewa się kontrataku ze strony kobiety.
Zajęcia z boksu dla dziewczyn dostosowywane są do ich potrzeb i możliwości. Treningi bokserskie dla kobiet są całkowicie bezpieczne, bez urazowe, oraz ćwiczenia zakładające rozwój cech sportowych, ale również naukę technik bokserskich
Trening bokserski to także świetny sposób na rozładowanie stresu i tłumionej złości czy agresji, a tym samym psychiczne odprężenie się. Bardzo ważnym atutem treningu bokserskiego jest kształtowanie charakteru oraz możliwości rozładowania w skuteczny sposób emocji, oderwanie się od pracy .To daje niesamowite poczucie pewności siebie, uczy opanowywać emocje, a poza tym pokazuje, że nie ma nic, czego nie możesz osiągnąć.
Obciążniki na kostki i nadgarstki. Co dają? Jak wybrać? Czego unikać? Czy warto?
Do czego używać takich obciążników?
Czego unikać?
Jak wybrać?
Czy warto?
10 zasad zdrowego stylu życia
- Szczegóły
- Kategoria: bez kategorii
- Opublikowano: niedziela, 12, czerwiec 2016 19:10
- Super User
10 zasad zdrowego stylu życia
1. Rozpocznij dzień od sycącego śniadania
Na śniadanie najlepsze są produkty pełnoziarniste, które powoli będą dostarczać ci energii przez cały poranek. Wybieraj kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, płatki owsiane z orzechami lub pastę z ciecierzycy.
2. Jedz regularnie
Na okrągło słyszymy o pięciu posiłkach dziennie co 3 godziny. Ale to naprawdę niezwykle istotne. Jedzenie o stałych porach pozwala regulować pracę organizmu, nadaje tempo metabolizmowi i ogranicza napady głodu, podczas których jesteśmy w stanie pochłonąć wszystko, co mamy pod ręką.
3. Urozmaicaj!
Zadbaj, aby każdy Twój posiłek zawierał różnorodne produkty. Staraj się nie jeść chleba z szynką na śniadanie, drugie śniadanie i kolację. Przygotowuj różnego rodzaju pasty, twarożki i sałatki. Jedz surowe warzywa jak najczęściej, najlepiej 5 razy dziennie i pamiętaj, aby Twój talerz był zawsze kolorowy. Jedzenie różnokolorowych produktów zapewnia dostarczenie składników odżywczych i witamin z różnych grup.
4. Unikaj produktów wysoko przetworzonych i sklepowych słodyczy
Im bardziej przetworzony produkt, tym mniej wartości odżywczych. Słodycze sklepowe to źródło pustych kalorii, łatwo przyswajalnego cukru i tłuszczów trans powodujących miażdżycę. Z kolei słone przekąski, zupki chińskie i dania gotowe zasypują nas solą, glutaminianem sodu, a często też rakotwórczym akrylamidem.
5. Pij odpowiednią ilość wody
Aby zrekompensować codzienne straty wody z organizmu, powinniśmy wypijać jej co najmniej 1,5 – 2 litry dziennie. Odpowiednie nawodnienie komórek umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, gdyż wszystkie procesy w nim zachodzą w środowisku wodnym. Odpowiednie nawodnienie zapobiega też powstawaniu obrzęków. Składamy się w 70% z wody! Nie zapominajmy o tym.
6. Wprowadź aktywność fizyczną
Regularne umiarkowane ćwiczenia fizyczne poprawiają wydolność organizmu, dotleniają mózg i komórki ciała i przyczyniają się do polepszenia stanu psychicznego. W końcu wysiłek to relaks dla umysłu. Jeśli nie masz czasu na aerobic, wyjdź na spacer, pojedź do pracy na rowerze, a w weekend wybierz się na basen, zamiast siedzieć na kanapie. Ćwiczenia fizyczne nie muszą być katorżniczą pracą.
7. Zadbaj o relaks
Znajdź czas tylko dla siebie. Poczytaj książkę, posłuchaj ulubionej muzyki, umów się z przyjaciółką. Tylko nie rozmawiajcie ciągle o problemach! Takie proste rzeczy naprawdę pomagają utrzymać równowagę psychiczną.
8. Pracuj nad poczuciem własnej wartości
Zastanów się, ile razy krytykowałaś siebie, obwiniałaś się o rzeczy, na które nie masz wpływu, a na komplementy reagowałaś alergicznie. Pomyśl, czy zwracałabyś się tak do dziecka? Znajdź swoje wewnętrzne dziecko i przynajmniej raz dziennie pochwal się za to, co udało ci się dzisiaj zrobić.
9. Wysypiaj się
Nie pozwól, aby życie w biegu tobą zawładnęło i wygospodaruj odpowiednią ilość godzin na sen. Nie tylko będziesz fizycznie zdrowsza, ale również radośniejsza, bardziej skoncentrowana i efektywna w pracy.
10. Wprowadzaj zmiany małymi krokami
Nie od razu Rzym zbudowano. I nie od razu uda ci się zmienić swój styl życia na zdrowy. Stawiaj sobie wyzwania, które pozwolą ci stopniowo eliminować zachowania, które ci nie służą. Od czego zacząć? Np. nie sól pomidora na kanapce, przygotuj zdrową sałatkę na kolację, 2 razy w tygodniu poświęć godzinę na swój odpoczynek po pracy. Z czasem zaniechanie kolejnych dotychczasowych nawyków będzie stanowiło coraz mniejszy problem.
Zdrowe przepisy
- Szczegóły
- Kategoria: bez kategorii
- Opublikowano: poniedziałek, 13, czerwiec 2016 16:32
- Super User
Zdrowe przepisy na obiad: prosty pomysł na kuskus
Uwielbiam tę kaszę, ponieważ ie trzeba jej gotować, a do tego jest bardzo smaczna.
Składniki:
- 20 dag kuskusu
- jajko, masło
- papryczka chili (może być mielona)
- 2 pomidory
- natka pietruszki
- 30 dag żółtego sera.
Przygotowanie:
Kuskus przyrządzić według opisu na opakowaniu (zalać wrzącą, osoloną wodą). Gorący kuskus wymieszać z roztrzepanym jajkiem, 10 dag startego sera i łyżeczką masła. Nałożyć pokrojone pomidory, posypać chili i posiekaną natką oraz reszta sera. Zapiekać przez 10 minut w 180 stopniach.
Pstrąg z mango (super obiad w mniej niż 30 minut)
Dzisiaj mam dla Was przepis na super szybki sposób na rybę. Przygotowanie całego obiadu zajmuje niecałe 30 minut, a efekt jest bardzo ciekawy. Przepis ten pokazuje, że siła tkwi w prostocie :)
Zapraszam na pstrąga z mango! Podałam go z kaszą jaglaną i brokułami ugotowanymi na parze, skropionymi odrobiną oleju sezamowego i "sokiem" z mango.
Składniki:
- Filet pstrąga łososiowego - ok. 120g
- Mango - 1/2 sztuki
- Szczypiorek
- Sól, pieprz
Sposób przygotowania:
- Osuszoną rybę oprósz solą i pieprzem.
- Ugrilluj na patelni do grillowania po 5 minut z każdej strony.
- Przełóż na talerz i obsyp posiekanym w kostkę mango oraz szczypiorkiem.
Wartość odżywcza pstrąga z mango:
- Energia: 298 kcal
- Białko: 24g
- Tłuszcz: 12g
- Węglowodany: 23g
- Błonnik pokarmowy: 3g
Pstrąg z mango jest dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: potasu, magnezu, żelaza;
- Witamin: A, D, E, C, kwasu foliowego, B1, B2, B6, B12, PP;
Kanapkowa pasta z jajek i awokado
Pasta jest naprawdę zacna i szybka w przygotowaniu. Najlepiej smakuje na chrupiących grzankach (ja po prostu grzeje chleb na patelni do grillowania, ale można też użyć tostera lub piekarnika) z dużą ilością szczypiorku :)
Składniki:
- Awokado - 1 dojrzała sztuka
- Jajka ugotowane na twardo - 4 sztuki
- Pomidory suszone - 5 sztuk
- Cebula - mała sztuka
- Czosnek - 1 ząbek
- Sok z cytryny - 3 łyżki
- Sól, pieprz
Sposób przygotowania:
- Awokado zmiksuj blenderem z dodatkiem soku z cytryny.
- Pozostałe składniki drobno posiekaj.
- Wymieszaj i dopraw do smaku.
Wartość odżywcza porcji pasty (1/4 całości):
- Energia: 160 kcal
- Białko: 7,5 g
- Tłuszcz: 12 g
- Węglowodany: 5,5 g
- Błonnik pokarmowy: 2 g
Pasta z jajek i awokado jest dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: potasu, magnezu, żelaza, cynku;
- Witamin: A, E, C, kwasu foliowego, B2, B6, B12;
Witaj!
- Szczegóły
- Kategoria: bez kategorii
- Opublikowano: piątek, 14, marzec 2014 10:23
- Administrator
Witaj !
Zdrowy styl życia - to popularne w dzisiejszych czasach hasło. Jedni się z niego wyśmiewają, inni traktują z przesadną powagą, jeszcze inni kojarzą wyłącznie z odchudzaniem. Ale co, tak naprawdę, to oznacza? Katowanie się dziwnymi dietami i głodzenie się nie ma z tym nic wspólnego. Jak zatem należałoby to rozumieć?
Głównym celem prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia jest dobre samopoczucie. Czujemy się wtedy oczyszczeni i mamy jednocześnie świadomość, że nasze ciało, jego narządy i organy lepiej pracują i są silniejsze. To z kolei oznacza, że nasze szanse na zapadnięcie na jedną (lub więcej) z ciężkich chorób przewlekłych, zwanych także cywilizacyjnymi, są niewielkie. Wszystko to dzięki temu, że dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów, których największe bogactwo znajdziemy w warzywach i owocach. Dlatego tak ważne jest ich uwzględnienie w naszej codziennej diecie.
Jednak zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednie odżywianie. Do tego dochodzi również wysiłek fizyczny, czyli uprawianie sportu. Połączenie obydwu tych rzeczy bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i kondycję. Sport jest bardzo ważny ponieważ wpływa na właściwą przemianę materii. Jest też odpowiedzialny za spalanie tłuszczu i rozwój mięśni.
Niestety, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu nie zawsze wystarcza. Istnieją jeszcze inne czynniki mające wpływ na zdrowie i kondycję naszego organizmu. Są to używki. Powinniśmy się też pozbyć wszelkich nałogów, jeśli takowe mamy. Alkohol, nikotyna, lekomania, narkotyki (również te tzw. miękkie), nałóg jedzenia i związana z tym otyłość, są wielką przeszkodą w utrzymywaniu dobrego zdrowia. Nawet jeśli prawidłowo się odżywiamy i uprawiamy sport, nasze uzależnienia mogą skutecznie zniweczyć efekty naszych wysiłków.
Decyzja o prowadzeniu zdrowego trybu życia jest bardzo ważna w życiu człowieka. Oznacza wzięcie na siebie odpowiedzialności za własne zdrowie, często też za zdrowie bliskich. Z moich obserwacji wynika, że bardzo wielu ludzi, o ile nie większość, nie przyjmuje do wiadomości tej oczywistej prawdy, że zdrowie każdego człowieka zależy przede wszystkim od niego samego. Uważają, że ci, którzy są zdrowi, to są po prostu szczęściarze, a ci, którzy chorują, to pechowcy, których nie wiadomo dlaczego "dopadła" taka czy inna choroba. Dbałość o zdrowie utożsamiają z bieganiem po lekarzach i aptekach z byle powodu i zażywaniem coraz większej, z biegiem lat, ilości leków.
Tymczasem tak nie jest. Każdy z nas ma ogromny wpływ na swoje zdrowie. Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, to wzmacniamy nasz organizm, wszystkie organy i układy pracują sprawnie. Sprawny też jest nasz układ odpornościowy, mamy więc o wiele większe szanse na uniknięcie wszelkich chorób infekcyjnych, ewentualnie na lekki ich przebieg.
Przestrzegając zdrowego stylu życia wprowadzamy do naszego organizmu znacznie mniej toksyn niż ci, którzy tego nie robią. Mniej toksyn oznacza, że nasze układy wydalnicze są w stanie wydalić je na zewnątrz i organizm nie ma potrzeby odkładania nadmiaru toksyn w różnych miejscach naszego ciała. To z kolei oznacza, że wydatnie zmniejszają się nasze szanse na choroby przewlekłe (cywilizacyjne) takie jak cukrzyca, choroby stawów, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory. Oznacza to również, że mamy o wiele większe szanse na sprawność i zdrowie w późniejszych latach naszego życia, że starcze niedołęstwo fizyczne i umysłowe, oraz upokarzająca zależność od innych prawdopodobnie nas ominą.
W moim przekonaniu są to sprawy ważne, zasługujące na poważne przemyślenie i podjęcie odpowiedzialnych decyzji dotyczących prowadzonego trybu życia, a także wprowadzenia zmian, które spowodują, że nasze zdrowie pozostanie w dobrej kondycji jeszcze przez długie, długie lata.